Piwnice Antoniego
Piwnice Antoniego
Historia winnicy sięga początku lat 80. ubiegłego wieku, kiedy to Antoni zasadził pierwsze krzewy schuylera, kristaly i ontario – było tego raptem kilkadziesiąt sztuk. Uprawę prowadził po amatorsku, zdobywając pierwsze doświadczenia. Na przełomie XX i XXI wieku powołano do istnienia Małopolskie Forum Winne, zrzeszające hobbystów i pasjonatów winiarstwa, a w gronie jego założycieli znalazł się Antoni. Od tego czasu jego przygoda z winem zaczęła nabierać tempa: wyjeżdżał na szkolenia do krajów winiarskich – do Mołdawii, na Słowację i Węgry oraz stopniowo powiększał winnicę w Woli Lubeckiej. W międzyczasie dorósł syn Damian, który z początku obserwował, później pomagał, by wreszcie – po ukończeniu podyplomowej szkoły rolniczej a później studiów o kierunku enologia na Uniwersytecie Jagiellońskim zaproponować podział obowiązków – “Ojciec, ty zajmuj się winnicą, a ja piwnicą”. I tak jest do dzisiaj. Antoni dba o winnicę i winorośla a Damian odpowiada za stylistykę win.
Winnica jest usytuowana na pograniczu Małopolski z Podkarpaciem, w gminie Ryglice, we wsi Wola Lubecka u stóp owianej legendami góry Kokocz, na której miał znajdować się warowny gród Wiślan. To pierwsze wzgórze ryglujące Kotlinę Sandomierską w Małopolsce, a dające początek Pogórzu Ciężkowickiemu. Teren ten jest bezpiecznie oddalony od centrów miejsko-przemysłowych i odznacza się nieskazitelną czystością przyrody. Rozciąga się tu niezwykle urokliwe Pasmo Brzanki.
Pogórze Ciężkowickie geologicznie rozpoczyna z tej strony flisz karpacki: to naprzemianlegle ułożone ze zlepieńców, mułów, iłów i skał piaskowych warstwy osadowe. U podnóża Kokocza wierzchnią warstwę stanowi lekka gleba bielicowa, przykrywająca pobagienne łupki leżące na kruchym piaskowcu. Kokocz od północy skutecznie odbija chmury i burze, stąd opadów jest tu mniej niż w najbliższych okolicach. Stwarza to znakomite warunki do uprawy winorośli, które w tym wyjątkowym siedlisku potrafią skoncentrować w owocach szczególne smaki i aromaty.
W 2023 roku nasze wina zostały ocenione przez 112 sędziów z 7 krajów, na 8 konkursach winiarskich, zarówno w Polsce ale również za granicą. Zostały na nich nagrodzone tytułem Championa oraz 21 medalami. Reprezentowaliśmy Małopolskę podczas drugiej edycji niezwykle prestiżowego Polish Wine Festival w Ambasadzie RP w Brukseli. Ponadto nasze wina były podawane podczas inauguracji działalności Konsulatu Honorowego RP w szwajcarskim Lugano. Zawędrowały również do Włoch i Niemiec.